Urządzanie mieszkania na wynajem: 7 rad jak zrobić to dobrze

Urządzanie mieszkania na wynajem to kluczowa kwestia. Wygląd mieszkania może zapewnić nam tabuny chętnych, ale też skutecznie zniechęcić potencjalnych lokatorów. Poszukujący mieszkania poświęcając każdej z ofert od kilku do kilkunastu sekund, a konkurencja jest ogromna.

Urządzanie mieszkania na wynajem zacznij od pytania: dla kogo?

Określenie do kogo kierujesz swoją ofertę znacząco ułatwi Ci urządzanie mieszkania pod wynajem. To czy będzie to rodzina z dziećmi, studenci, czy bezdzietna para zdeterminuje funkcje poszczególnych pomieszczeń, a co za tym idzie również dobór mebli. Jeśli wyobrazisz sobie swoich potencjalnych lokatorów łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na ich potrzeby.

Należy jednak pamiętać, że założenia dotyczące mieszkania na wynajem weryfikuje sytuacja na rynku nieruchomości, a lokatorzy stosunkowo często się zmieniają, dlatego warto postawić na wielofunkcyjność: kanapy z funkcją spania, składane krzesła i stoły, możliwie duża liczba miejsc do przechowywania.

Para urządza mieszkanie na wynajem

Przede wszystkim uniwersalnie

Urządzenie mieszkania pod wynajem powinno posłużyć nam przez lata. Ważna jest uniwersalność, neutralność i łatwa możliwość adaptacji. Choć oferta rynku wnętrzarskiego jest przeogromna, choć kusi żeby zrobić coś ekstra, postaw na sprawdzoną klasykę.

Białe ściany to najlepszy wybór z co najmniej kilku powodów:

  • to klasyka, coś do czego każdy jest przyzwyczajony (można nie lubić, ale nikt nie powie, że nie może znieść tego koloru)
  • optycznie powiększają wnętrze i zapewniają największą ilość światła, dlatego białe wnętrze łatwiej doświetlić do zdjęć, a przecież to zdjęcia przyprowadzają klienta
  • biel to doskonałe tło dla każdego innego koloru
  • białe farby są najtańsze, najłatwiej dostępne, a jeśli wybierzesz farbę uniwersalną nie ma ryzyka, że odcienie się pogryzą
  • na biało najszybciej się maluje (nie ma odcięcia koloru przy suficie)

Stonowane kolory to decyzja może nudna, ale bardzo praktyczna. Nie trafimy w gust każdego, ale łatwiej jest przebywać we wnętrzu neutralnym, niż w takim gdzie nielubiany kolor atakuje nas za każdym razem kiedy przechodzimy przez pokój.

Rozwiązania, na które stawiamy urządzając mieszkanie na wynajem, mają być wygodne, praktyczne i zaoszczędzić nam kłopotów w przyszłości. Meble w popularnym kolorze nie wyjdą z produkcji i będą łatwe do zastąpienia lub uzupełnienia. Na szaro-beżowej melanżowej wykładzinie mniej będzie widać drobne plamki i przetarcia, czy ogólne przykurzenie.

Zaszalej z dodatkami, ale zrób to z głową

Po stworzeniu uniwersalnej bazy czas na odrobinę szaleństwa. Coś co stworzy niepowtarzalny styl mieszkania. Co je odróżni od innych. Rynek nieruchomości bardzo się profesjonalizuje. Mieszkania urządzone zgodnie z najnowszymi trendami stają się już normą, dlatego przykucie wzroku i uwagi potencjalnego najemcy jest bardzo ważne. Jest o co powalczyć. Rolę takiego eye catcher’a mogą spełnić odpowiednio dobrane dodatki.

Można postawić na wyrazisty kolor, mocny wzór lub motyw przewodni. Istotne są dwie rzeczy: z umiarem i spójnie. Wybierzmy jeden kolor i powtarzajmy we wszystkich pomieszczeniach. Mocne wzory (np. szachownica, zebra, lamparcie cętki) niech występują na drobnych przedmiotach typu poduszki, wazony, plakaty. Podobnie ma się sprawa z ewentualnym motywem przewodnim, niech nie będzie zbyt dosłowny, wystarczy tylko kilka akcentów.

Beżowe ściany i meble i wyrażiste dodatki to dobre urzadzenie mieszkania na wynajem

Wynajem to biznes długoterminowy, a moda w urządzaniu wnętrz zmienia się co sezon. Stąd właśnie podział na stałą neutralną bazę oraz łatwe do wymiany i stosunkowo tanie elementy wystroju. Do tych drugich należą:

  • poszewki na poduszki
  • koce i narzuty
  • zasłony
  • wazony i doniczki
  • kosze i pudła do przechowywania
  • figurki i rzeźby
  • plakaty, obrazy, dekoracje ścienne

Urządzanie mieszkania pod wynajem – skąd czerpać inspiracje

Są osoby, które mają naturalną zdolność urządzania wnętrz, ale jeśli do nich nie należysz, nie ma się co martwić. Inspiracje, ciekawe pomysły czy sprawdzone rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Znajdziesz je w salonach meblowych i wszelkiego typu katalogach i pismach wnętrzarskich.

Wizyta w sklepie meblowym lub wieczorna prasówka da Ci wyobrażenie o łączeniu materiałów i kolorów. Podpowie jak wykorzystać meble modułowe, ile i jakich kupić dekoracji. Gotowe aranżacje oferowane przez przemysł wnętrzarski są o tyle dobre, że stykają się z nimi również nasi przyszli lokatorzy. To pozwala nam zaoferować im wystrój który już widzieli. A zatem bardziej swojski, przyjaźniejszy.

Niech wnętrze zaprasza

Podpatrywanie pracy dekoratorów, projektantów i homestagerów ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę. Możemy skorzystać z ich trików na przytulność. Wnętrza pokazowe są tworzone tak, aby zapraszały. Chodzi o małe zabiegi sugerujące, że w mieszkaniu toczy się życie.

To szal wiszący na wieszaku w przedpokoju, filiżanka na stoliczku przy fotelu czy makarony w słojach w kuchni. Wszystkie te drobiazgi pozwalają sobie wyobrazić, jak dobre będzie życie w tym konkretnym mieszkaniu. Niespieszna kawa przy lekturze. Rodzinne spotkanie w kuchni przy dobrym posiłku.

Ważne jest także, aby unikać pustki. „Goły” materac sprawia smutne wrażenie, ale puszysta narzuta kojarzy się z odpoczynkiem. Stojące na półkach wazony czy książki nadają wnętrzu przytulności. Rośliny doniczkowe ożywiają przestrzeń i przywodzą na myśl „domową oazę”. Urządzanie mieszkania na wynajem to sztuka sprzedawania klientowi wizji przytulnego domu.

Urządzanie mieszkania na wynajem – czy warto na to dużo wydać

Jeśli koszty nie mają znaczenia można sięgać po wszystko z najwyższej półki. Jednak, po pierwsze, tak rzadko się zdarza. Po drugie wynajmowane mieszkanie jest narażone na zwiększone zużywanie oraz zniszczenia. Zanim więc przystąpimy do zakupów warto zastanowić się, co naprawdę się liczy.

Warto zapłacić za trwałość. Łóżka w wynajmowanych mieszkaniach mają ogromną skłonność do łamania się. Aby uniknąć ciągłych wymian, lepiej zainwestować w solidną konstrukcję. Nie można też oszczędzać na farbie do ścian. Dobrej jakości zmywalna farba to podstawa i niejednego właściciela uratowała przed remontem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ Kaucja przy umowie najmu, brać nie brać i czy to mnie zabezpieczy?

Reszta wyposażenia może być w klasie economy, byle była sprawna, estetyczna i stanowiła spójną całość. Śmiało można urządzić mieszkanie na wynajem meblami używanymi. Na platformach sprzedażowych znajdziemy meble i wyposażenie w całkiem dobrym stanie za ułamek sklepowej ceny. Jeśli mamy czas chęci i umiejętności możemy je odświeżyć. Ale równie dobrze możemy te drobne defekty zignorować, ponieważ po kolejnych lokatorach nawet nowe meble staną się używanymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ Wynajem mieszkania, bezproblemowy dochód pasywny czy ostra jazda bez trzymanki

Szybkie naprawy i redekoracje

Skoro już o naprawach mowa, dobrze jest znać kilka patentów na szybkie i niedrogie naprawy i redekoracje. Będąc właścicielem mieszkania na wynajem nie sposób ich uniknąć. Twoim największym przyjacielem stanie się okleina meblowa. Jej kładzenie jest szybkie, łatwe i czyste. Okleiny są niedrogie, a od różnorodności kolorów, wzorów i faktur może zakręcić się w głowie. Pozwolą ujednolicić wygląd mebli z „różnych parafii”, powtórzyć kolor na dodatkach, zakryć ślady po gaszeniu papierosów na blatach (tak, niestety, też się zdarza)

CZYTAJ RÓWNIEŻ Sprzątanie po lokatorach, czyli opowieści z krypty

Jeśli chcesz dodać do wnętrza elementy najnowszych trendów, najłatwiej będzie to zrobić przy użyciu tekstyliów. Zmiana zasłon, poduszek czy narzuty może wizualnie odmienić wnętrze. Starej kanapie możesz zafundować nowy pokrowiec. Doskonałym patentem są też galerie ścienne. W neutralne ramki można wstawić, w zależności od potrzeby, plakaty z liśćmi monstery lub industrialne czarno-białe fotografie. Maksimum efektu przy minimum wysiłku.

Podsumowanie

Urządzanie mieszkania pod wynajem wymaga nie tyle dużych nakładów finansowych, co gruntownego przemyślenia. Dobre wykonanie tego zadania ma dwa cele. Ułatwienie nam, jako właścicielom, utrzymania mieszkania w dobrym stanie przez następne lata, przy minimum sił i środków. A przede wszystkim pokazanie naszym klientom, że oto znaleźli swoją spokojną przystań. Jeśli uwzględnimy te dwa czynniki już na etapie planowania, urządzenie mieszkania pod wynajem okaże się nie tylko łatwe, ale też bardzo satysfakcjonujące.

Włącz

Anna Stojko

Nowoczesny Pośrednik w obrocie nieruchomościami Lublin, Łęczna, Włodawa, Zamość, Zwierzyniec.

Jestem Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami z ponad 20 letnim doświadczeniem w branży. Od ponad 20 lat prowadzę własne biuro nieruchomości. Specjalizuje się w sprzedaży mieszkań, domów działek, a w szczególności obiektów komercyjnych na terenie Zamościa i okolic. Posiadam doświadczenie w pozyskiwaniu terenów inwestycyjnych pod obiekty wielkopowierzchniowe. „Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym„